מי זה מסתתר שם?


לא כל כך בא לנו להסיר את המסכות שמגוננות עלינו,

וגם ההוא שמסתתר שם, לא בא לו שנחשוף אותו ונוציא אותו לאור,

ולכן הוא מתחמק ומתחבא, בפינות הכי אפלות...

מתחפר עמוק בתוכנו, הצד הכי אפל באישיותנו,

שלא סתם קוראים לו: "הצל".


{ לחיצה על הלינק בסוף המאמר תגלה לכם גם איפה גר "הצל" }


השאיפה שלנו להיות במודעוּת ולהתפתח חייבת לכלול את חשיפת והכרת "הצל".

"הצל" הוא מושג שטבע הפסיכואנליטיקן הנודע קרל יונג, והוא מתאר את הצד האפל שלנו, את החלק המוכחש שבנו, שאותו אנחנו מחביאים אפילו מעצמנו, כך שהוא בלתי מודע ובלתי נראה עבורנו. בדרך כלל, אנחנו מדחיקים לתת מודע את מה שאינו מוצא חן בעינינו בעצמנו, את מה שקשה לנו לקבל שקיים בנו, את מה שאנחנו נמנעים מהתמודדות איתו, כל זה הופך להיות "הצל" שלנו.
הצל הוא סך כל החלקים המוכחשים, שהתעלמות מהם היא זו שממררת את חיינו בין שאנו מודעים לכך או לא. כאשר אנשים שאנחנו לא יכולים לסבול אותם, נמצאים תדיר בסביבתנו, או נקרים לעיתים קרובות על דרכנו; כאשר סיטואציה מסוימת, שלא משנה כמה אנחנו מנסים להתעלם או להתחמק ממנה, חוזרת וקורית לנו; או כשיש משהו שאנחנו מאד רוצים, אבל לא מצליחים להשיג ולהגשים למרות המאמצים שלנו, אין צל של ספק, שהצל המוכחש, על מגוון חלקיו, מעורב פה בגדול. אם לא נאבחן אותו לא נוכל להתמודד איתו.  

 

בתהליך החקירה העצמית עליכם לזהות כמה שיותר חלקי צל ולהתוודע אליהם מקרוב. התחילו באיתור וזיהוי חלקי אישיות דחויים, שלא נעים לכם לחשוב שהם חלק מכם ו"שייכים" לכם. כדי שהחלק המוכחש יפסיק להרגיש דחוי, ויפסיק לחבל ולהפריע לכם בחיים, עליכם להכיר בו כשייך לכם ולקבל אותו. הרעיון הוא לקרב אליכם את החלק ה"בזוי" שבכם, ולהתייחס אליו לא כאל משהו רע, אלא כאל מישהו שרע לו...

 

אחת הדרכים לזהות את חלקי הצל המוחבאים, היא לראות אותם בבירור אצל אחרים. אם יש בחייכם אדם שאינכם יכולים לסבול אותו, ושהתנהגות מסוימת שלו מאתגרת אתכם, שאלו את עצמכם, מהי התכונה הזאת שלו שמעצבנת או דוחה אתכם. קרוב לוודאי, שזו התכונה שמוכחשת אצלכם ברמה כזו או אחרת. אולי זו עוקצנות, או חוסר סובלנות, או ריצוי אחרים, או התנשאות, וכן הלאה...

 

חיפשתם צל מצאתם אור
רוב הקונפליקטים בחיינו, גם אלה שנדמה לנו שמתחוללים עם גורם מבחוץ, נגרמים מהמאבק בין הצד הגלוי שלנו לבין הצד הסמוי שבנו, בין הרובד המודע לרובד הלא-מודע שלנו. המגמה היא לחקור את הצד הסמוי, להאיר את הצד האפל, להכיר אותו ולהכיר בו. חקירה עצמית מביאה לגילוי עצמי, ליציאה מחושך לאור, שבמהלכה, הצד הסמוי "מסכים" להיחשף ולשתף פעולה עם הצד הגלוי, וכך למעשה מזין אותו, מעשיר את חיינו ועושה אותם שלמים יותר.
יונג אמר: "לעמת אדם עם הצל שלו זה להראות לו את האור שלו".

כאשר אתם בשלים להסיר את המסכים ואת המסכות, 
ולחשוף תכנים מודחקים, אתם מוכנים להארה עצמית.
הנכונות להיכנס לתהליך של חקירת והארת הצל, 
מאפשרת
לפתור בעיות "עתיקות" שהתקבעו בתודעה,
לשחרר תכנים 
מתת המודע שחוסמים אתכם,
לעשות פריצת דרך בחייכם ולהתחבר לגדולה הפנימית.


עוד על "הצל" מנקודת מבט אסטרולוגית: 
לחצו כאן >> באיזה בית גר "הצל" ?

 © כל הזכויות שמורות ל-רות אהרוני 

RuthAharoni@gmail.com