מאזן הרווח וההפסד של אזור הנוחות

לקוח מהספר  מעגלי העצמה להגשמת הייעוד


    שתי המילים
"אי נעימות" ו-"הימנעות" דומות מבחינה צלילית ויש ביניהן קשר של משמעות, מה שמחדד את התובנה, שהנטייה הטבעית של רובנו היא לברוח ולהימנע מדברים שגורמים לנו אי נוחות ואי נחת. מלאי של תירוצים עוזר לנו להתחמק מעשייה, לעיתים התירוצים הם קטנים או שהם מוחבאים היטב, ואז יש לשער שלא תתנו את הדעת להשפעה המזיקה שלהם. אך כשהם מצטברים בשיטתיות, הם הופכים למסה ולמשא כבד, וגורמים להתפרצות ולהתבססות של מחלת ה"תרצת הנפוצה"...

    הבחירה ללכת במסלול ההגשמה דורשת יוזמה, התכווננות, תכנון ופעולה. לכל בחירה שאתם עושים יש תועלות  ועלויות. כאשר אתם בוחרים, אתם צריכים לדעת לא רק מה היתרונות של הבחירה ומה הרווחים שתקבלו, אלא גם לברר לעצמכם מה המחיר או המחירים שעליכם לשלם. לכן עליכם לוודא שהבחירה שלכם היא אקולוגית – כלומר, שאתם רואים ולוקחים בחשבון את מכלול ההיבטים של חייכם. 

    לעיתים הבחירה מחייבת לשחות נגד הזרם. זה בהחלט עלול להיות מפחיד, ומאד מפתה לחזור לאזור הנוחות, להישען לאחור ולוותר. זוהי ברירת המחדל. שימוש במונח "ברירת מחדל" הוא מצוין כדי להסביר שכאשר אנו הולכים אחר הנוח, הבטוח והצפוי – זהו מחדל מבחינתנו. אך עצם המונח "ברירת מחדל" מלמד שאנו אמורים ויכולים לחדול מיישום ברירת המחדל ולעשות בחירה. ברירת המחדל היא אזור הנוחות שלנו, וכאשר אנו עושים בחירה מודעת, עלינו להיות מוכנים להקריב קורבנות כאלה ואחרים, ובכל מקרה – תמיד עלינו להקריב את הנוחות.

    אזור הנוחות הוא מקום נפשי שנוח לנו להיות בו. אין זה אומר שזה המקום הנכון עבורנו, אלא שזה מקום שמקנה לנו תחושת ביטחון, כי הוא מוּכּר. עזיבת אזור הנוחות יש בה אי נוחות גדולה, שעלולה להיות כרוכה גם באובדן תחושת הביטחון. ייתכן שהמשמעות של עזיבת אזור הנוחות היא ויתור על סגנון חיים שסיגלתם לעצמכם ושאתם נהנים ממנו; או ויתור על זהות עצמית מסוימת שיצרתם לעצמכם והתרגלתם אליה,
היא מגינה עליכם ונוח לכם להתהלך אִתה.

    שקיעה לתוך "אזור הנוחות" עלולה להפוך אותו ל"אזור הנכות" שלכם. אזור הנוחות הוא אזור הבריחה, ומולו משתרע המרחב האינסופי של חופש הבחירה – "אזור הנוכחות" המלאה שלכם. כאשר אתם בוחרים לוותר על אזור הנוחות שלכם, אתם מתבססים באזור הנוֹכחוּת ומתקרבים יותר ויותר ל'עצמי' האמיתי שלכם ולהגשמת הייעוד.

    סדרת השאלות הבאה תעזור לכם לשקול ולבחון את מחדלי הברירה ואת הבחירות שלכם, ולהבין את התוצאות והמשמעויות של כל בחירה שלכם. תשובות כנות יעזרו לכם לעשות החלטה מושכלת שלוקחת בחשבון את הרווחים ואת ההפסדים שהם תוצאה של כל בחירה שלכם. כל בחירה שתעשו היא לגיטימית, זאת בתנאי שאתם מודעים ומבינים היטב מה אתם מרוויחים מכל בחירה שאתם עושים ומה המחירים שאתם משלמים:  

 

* מה המחירים שעליי לשלם כשאני מרשה לעצמי 
    להישאר באזור הנוחות ולא עושה צעדים כלשהם 
    לעבר המימוש העצמי שלי?
 

* מה הרווח הנלווה שלי מהישארות באזור הנוחות?

 

* מה ארוויח משינוי המצב?

 

* מה אפסיד כשהמצב ישתנה? על מה אצטרך לוותר?

 

* מה המחיר שעליי לשלם כדי לעלות על המסלול להגשמה עצמית?

 

* מהו הדבר הראשון, שכאשר אעשה אותו אוכיח את הנחישות שלי
    לדבוק בדרך המימוש העצמי?  
 

 


אל תתעצלו – ענו על השאלות בכתב. אתם תגלו דברים שידעתם ושכחתם, דברים שאתם יודעים אך מעדיפים לשכוח, דברים שלא נוח לכם להתעמת איתם, דברים שלא ממש נתתם את דעתכם עליהם, אך הם נמצאים שם תמיד, על סף המודע. לאחר שתסלקו אמונות מיותרות, הרגלים מזיקים, דפוסי התנהגות מגבילים, הטריטוריה הפנימית שלכם תתפנה, ותוכלו לאכלס שם התלהבות, רצון לפעול, נחישות, ומשאבים נוספים שיתדלקו אתכם במהלך המסע שלכם.

בהצלחה, 
רות אהרוני

יוצרת ומפתחת שיטת מעגלי העצמה להגשמה

תוכלו למצוא טכניקות נוספות לשיפור עצמי ולהתפתחות אישית
בספרי 
מעגלי העצמה להגשמת הייעוד 

© כל הזכויות שמורות