הסודות של הסליחה

מהי ס ל י ח ה עבורי

זהו תהליך שצפוּנים ושזוּרים בו חמישה מצבי נפש ותודעה  

סובלנות למידה יקיצה חמלה הודיה

סובלנות היא הבסיס לכל מערכת יחסים, וזהו העיקרון הראשון שעלינו ליישם בכל סוג של יחסים – יחסים עם אחרים וגם עם עצמנו. סובלנות משמעה מתן כבוד והקשבה לצרכים מתוך אמפתיה. בין אם האחר עשה לנו עוול, ועל כן לדעתנו הוא צריך לבקש סליחה מאיתנו, ובין אם אנחנו אלה שאמורים לבקש סליחה – כשמתייחסים לכל סיטואציה מתוך ראיה מכבדת של כל הצדדים המעורבים, אנחנו מרחיבים את הגבולות שלנו כדי להכיל את האחר. אז גם נוכל להתבונן בדברים מנקודת המבט של הנשמה, ולהבין, שכל אדם שיש לנו בעיה איתו הוא מורה עבורנו ובא ללמד אותנו שיעור חשוב לאותו פרק זמן בחיינו.

למידה אמיתית יכולה להתרחש רק מהעמדה הגבוהה של הנשמה שמאפשרת ראיה רחבה, ולא מהעמדה הצרה והמצומצמת של האגו. הלמידה כוללת את ההבנה שגם אם מישהו עשה לי עוול, עלי לחקור בתוכי מה יצר את הסיטואציה הספציפית, וכדי להבין איך לפתור את הבעיה שנוצרה כתוצאה מסיטואציה זו. לא מדובר פה על לקיחת אשמה או התייסרות ברגשות אשם, שכאילו מכפרים על העוול. מדובר בהבנה עמוקה שהאטמוספירה הנפשית שלי היא שיצרה את המצב הבעייתי, בין אם אני זה שפגע או זה שנפגע. תובנה זו היא טריגר עוצמתי לשינוי תודעתי.
 

יקיצה תודעתית זה השלב הבא בתהליך הסליחה, שבו אנחנו פוקחים עיניים – מתעוררים ומבינים שכל תיקון "מתחיל בבית". תיקון בחוץ מותנה בתיקון פנימי ובהתנערות מהקונספציה השגויה של הטלת אשם, על עצמנו או על אחרים. זהו שלב של שחרור מקונספטים כמו אשמה והאשמה, מדפוסי חשיבה של הטלת אשם, במישהו אחר או בעבר או בכל גורם שהוא. כי אין אשמה – יש לקיחת אחריות שמחייבת תיקון של מה שדורש תיקון ופתיחת דף נקי. בשלב זה אפשר לראות את הדברים בצורה נקייה ובהירה, ולהבין לעומק שתיקון אמיתי מתחיל בנו. הבנה עמוקה זו מעוררת רגש של חמלה, גם כלפי אחרים וגם כלפי עצמנו.

 

חמלה היא אקט של חסד. ביהדות חמלה מתבטאת בין השאר ב"גמילות חסדים". מבחינת תהליך הסליחה זה אומר שכאשר מישהו פוגע בנו, עלינו לשחרר את עצמנו ממחשבות נקם ומפעולות גומלין. חמלה היא החסד הגדול ביותר שאנחנו יכולים לעשות עבור עצמנו, כי על ידי כך שאנחנו חומלים על מי שפגע בנו, אנחנו למעשה חומלים על עצמנו. כאשר אנחנו משתחררים מרגשות נקם שמזינים שאיפות תגמול על מה שנגרם לנו, אנחנו מפנים מקום למצב נפשי של גמילת חסד, של חמלה כוללת לעצמנו ולאחרים – אנחנו משחררים את הלב לאהבה והודיה.
 

הודיה זה מצב נפשי ותודעתי שבו אנחנו מכירים תודה על כל מה שקורה לנו, ומכירים בכך שכל דבר שמתרחש בחיינו משרת את הטובה העליונה שלנו, גם אם באותו רגע נתון של קושי אנחנו לא מודעים במלאות ל'איך זה תורם לנו ומשרת אותנו'. מצב פנימי של הודיה יכול לא רק להקל על הקושי אלא לשחרר אותנו ממנו לחלוטין. הודיה היא הרגשה פנימית מרוממת, חוליה בשרשרת מעגלית קסומה, שמאפשרת:
סובלנות והקשבה, לעצמי ולאחרים

למידה, מכל דבר ומכל אחד

יקיצה, שחרור מאשמה והאשמה

חמלה, גמילת חסד לעצמי ולאחרים

הרחבה והעצמה של שדה האנרגיה

 

© כל הזכויות שמורות ל רות אהרוני 
יוצרת ומפתחת השיטה - מעגלי העצמה להגשמה | 08-9340269

אסטרולוגית מומחית - ייעוץ אישי, סדנאות, ספרי אסטרולוגיה ייחודיים

מחברת ספרי הדרכה להתפתחות אישית וצמיחה רוחנית